Lymfodrenáže - otázky a odpovědi

Detoxikace organizmu, celulitida, formování postavy, těžké nohy - to vše a ještě mnohem víc řeší lymfodrenáže. Od března 2024 je v nabídce speciální ošetření přístrojem ageLOC WellSpa (více informací níže).

Lymfodrenáž je určena jako prevence těžkých nohou a otoků, kromě toho je však vhodná pro všechny, kteří si chtějí odpočinout a zároveň udělat něco pro své tělo. Tato procedura je účinnou prevencí proti mnoha onemocněním i z pohledu estetické dermatologie. Lymfatické drenáže jsou velmi vhodné pro osoby, které v zaměstnání dlouho stojí nebo sedí a lymfatický systém nemůže proto dostatečně dobře pracovat. Stejně jako manuální, tak i přístrojová lymfodrenáž zlepšuje a obnovuje oběh lymfy v těle. 

Indikace (kdy je přístrojová lymfodrenáž vhodná):

 • pro prevenci a zmírňování projevů celulitidy, zlepšení stavu tukového podloží
 • při prevenci otoků
 • pro tvarování postavy a jako prevence nadváhy
 • při pocitu těžkých a unavených nohou (přináší rychlou úlevu)
 • pro celkovou relaxaci a regeneraci
 • jako podpora a urychlení rekonvalescence po zranění
 • jako prevence bolesti svalů, zad, při migrénách a bolestech hlavy
 • na detoxikaci organismu
 • k odstranění akné a vrásek (výrazně zlepšuje kvalitu pokožky) 

Trocha teorie - o lymfě

Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem lidského organismu.

Lymfatický (mízní) systém je v podstatě naším ekosystémem. Obdobně jako v přírodě je jeho funkčním základem koloběh vody, bez které život na Zemi není možný. Voda tvoří 60-70 % naší tělesné hmotnosti. Je rozdělena na vodu v buňkách (intracelulární tekutinu) a mimobuněčnou vodu (extracelulární tekutinu), která se ještě dělí na krevní plazmu (krev), tkáňový mok a mízu neboli lymfu.

Lymfa je tělní tekutina, která na rozdíl od krve neobsahuje červené krvinky, ale tvoří hlavní transportní cestu bílým krvinkám, hlavním bojovníkům s infekcí a jinými choroboplodnými zárodky. Postupně se slévá z lymfatických kapilár do lymfatických cév. V jejich průběhu nacházíme lymfatické uzliny, ve kterých se odehrává nejen boj s infekcí, ale i s nádorovými buňkami. Celý lymfatický systém je zakončen v blízkosti srdce, kde ústí do horní duté žíly.

Lymfa obsahuje také bílkoviny, tuky a ostatní produkty látkové výměny. Její nejdůležitější funkcí je odvádění z těla všeho špatného, tzn. toxické látky, odumřelé buňky, nádorové buňky a bakterie. Mízní uzliny, které odpadní látky zachycují a likvidují, jsou během lymfatické masáže více zatíženy. Proto se musí před lymfodrenáží uvolnit.

Lymfatický systém však nemá žádný "pohon", žádnou "pumpu" a funguje víceméně jen pomocí svalů a dýchání - tedy podtlakem. Při moderním způsobu života (sedavé zaměstnání, málo pohybu) lymfatický systém často trpí a nefunguje správně. 

Co nabízí Studio FeelGood?

Přístrojová lymfodrenáž je účinná moderní metoda, která pomáhá udržovat a vytvářet vyvážený stav lymfatického systému. Je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření postupné tlakové vlny, směřující od periferie do středu těla. Metoda této masáže je díky přístrojům Lympha Press téměř shodná s manuální lymfodrenáží, o stimulaci lymfatických cév se však místo lymfoterapeuta stará přístroj se speciálními návleky na končetiny, které mají systém komor postupně se naplňujících vzduchem. 

Klienti se ptají, zda je lepší přístrojová nebo manuální lymfodrenáž. Obě jsou dobré. Výhodou přístrojové lymfodrenáže je fakt, že přístroj sám vypočítá vhodný tlak, a to pro každou nohavici zvlášť, což se hodí pro případy, že otok jedné nohy je větší než druhé. Druhým podstatným plusem je úspora času. Při manuální lymfodrenáži terapeut musí pracovat postupně. Přístroj tak ušetří polovinu času, protože ošetřuje obě končetiny současně. Navíc tlak v kalhotách neumožňuje, aby lymfa stekla zpět dolů.

Existuje mnoho přístrojů zaměřených na lymfodrenáže, rozdíly v jejich kvalitě však jsou naprosto zásadní. Tlaková terapie musí probíhat odborně a uvolnění lymfatických uzlin je nutným předpokladem prevence otoků vzniklých následkem této procedury. Studio FeelGood nabízí svým klientům přístrojové lymfodrenáže certifikovaným přístrojem Ballancer od předního světového výrobce zdravotnické techniky firmy Mego Afek, jehož autorizovaným dodavatelem pro Českou republiku je společnosti BS Systems s.r.o. K jeho významným zákazníkům v České republice patří například IKEM, Centrum preventivní medicíny, lázeňské hotely v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových lázních, estetická a dermatologická centra aj.

Lidské tělo nemá standardní tvar, a proto je nutné, aby přístroj pracoval správně v každé situaci a dokázal se přizpůsobit všem tělesným proporcím. Opravdovou jistotu přináší pouze technologie zajišťující nepřetržité a zcela přesné měření aktuálního tlaku ve všech komorách použitého aplikátoru (návleku). To znamená, že přístroj přesně ví, jaký tlak v komoře právě je a podle toho reaguje. Samozřejmostí by pak mělo být, že aplikátor (návlek, kalhoty), kterým se lymfodrenáž provádí, je pouze z jednoho kusu, čímž eliminujeme místa, kde by tlak mohl nežádoucím způsobem poklesnout, jako se tomu děje u aplikátorů složených z několika kusů. Lymfodrenážní přístroj Ballancer používaný ve Studiu FeelGood má unikátní program Pre-Therapy (Pretreatment), který před každou procedurou uvolňuje lymfatické uzliny v tříslech. 

Po uvolnění uzlin v tříslech přístrojem a manuálním uvolněním uzlin v oblasti krku, horního hrudníku a podpaží procedura plynule přechází k samotnému programu. S klientem terapeut volí z těchto variant:

 • Program Wave (regenerace a detox) - jemný peristaltický cyklus pro rozproudění lymfy od chodidel k ramenům. Je vhodný pro stimulaci krevního oběhu, svalovou relaxaci, zejména po fyzické námaze.
 • Program Ballancer (formování postavy a redukce celulitidy) - směr působení je stejný jako u programu Wave, jen je o něco rychlejší. Zajišťuje také prokrvení pokožky a tím urychluje odplavování toxinů. Zároveň se tento program používá pro estetické účely.


Jak často chodit na lymfodrenáž?

Lymfodrenáže mají dlouhodobé výsledky, pokud při správném provedení proceduru pravidelně opakujeme po určitou dobu. Minimum je pět, lepší je však deset lymfodrenáží v průběhu několika týdnů. Samostatná procedura může přinést krátkodobý efekt odvodnění, ten však nelze vydávat za zhubnutí, cílem jsou samozřejmě dlouhodobé výsledky. Mezi jednotlivými lymfodrenážemi by měl také být odstup alespoň 48 hodin, protože tak dlouho přetrvává aktivizace lymfatického systému po lymfodrenáži. Klient tedy hubne až ve chvíli, kdy v noci po této proceduře spí, tělo je v klidu a aktivizovaný lymfatický systém může naplno pracovat. U zdravého člověka je doporučeno z preventivních důvodů například dvakrát za rok absolvovat deset lymfodrenáží a mezi tím, např. jednou za měsíc, jednu až dvě tzv. udržovací. Pokud má však někdo sklony k celulitidě nebo jej trápí pocit těžkých nohou, je péče o lymfatický systém prakticky celoživotní.

Lymfodrenáže jsou vhodným prostředkem, jak z těla odplavit látky vzniklé v důsledku náročné fyzické aktivity, například po sportování. Proto tyto procedury navštěvují také fitness trenéři, cyklisté a běžci. Navolením zvýšeného tlaku lze dolní končetiny cíleně promasírovat.

Pitný režim

Existuje základní obecný vzorec pro výpočet pitného režimu:

váha (kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (v litrech)

+ za každých 11 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru

+ za jeden šálek kávy si připočtěte 0,3 litru.

Z toho je patrné, že spotřeba tekutin může být velmi rozdílná, hlavně podle celkové hmotnosti jedince. Existuje samozřejmě také riziko při zvýšené konzumaci tekutin, ohroženy jsou pak ledviny, to se však týká hlavně krátkodobé konzumace většího množství vody. Uvádí se, že by se nemělo pít více než litr vody za hodinu, vhodné je tedy rozložit konzumaci nápojů co nejplynuleji do celého dne. Ideální je například každou hodinu pít preventivně 2 dcl vody po celý den, při zvýšené zátěži a vnější teplotě pak zvýšit hodinovou normu až na 5 dcl.

Fungující lymfatický systém je podmínkou celkového zdraví a přímo ovlivňuje zejména imunitu. Bez správně proudící lymfy nelze efektivně hubnout, člověk se cítí unavený a organismus zaplavují toxiny a metabolity. Kvalita a konzistence lymfy je na pitném režimu přímo závislá. Konkrétně v období okolo lymfodrenáže (hodinu před a dvě hodiny po) by měl zákazník vypít na několikrát dohromady minimálně půl litru vody. Zvýšený příjem tekutin by měl dodržovat také několik hodin po této proceduře, protože aktivizace lymfatického systému přetrvává až 48 hodin a účinek je stále intenzivní, například i při následném spánku.

Ve Studiu FeelGood dostanete sklenici vody před procedurou a detoxikační čaj po každé lymfodrenáži.

Celulitida - pomerančová kůže

Celulitida je nejen kosmetický, ale především zdravotní problém. Její vznik signalizuje řadu možných, někdy i závažných problémů zdravotních. Už její klíčový problém - nedostatečnost lymfatického systému - znamená mj. i možnou zhoršenou detoxikaci organismu a snížený imunitní potenciál. Adekvátní prevence celulitidy představuje tedy zároveň velmi účinnou péči o celkové zdraví.

Celulitida (odb. lipohypertrofie, celulita) je hovorový název pro progresivní degenerativní změny podkožního tukového vaziva specifických tělesných partií (stehen, hýždí, postiženy mohou být i boky, břicho, event. paže). Vzniká na bázi genetických, vrozených dispozic, především v důsledku horšího žilního a zejména lymfatického oběhu. Dříve se tento problém týkal skoro výhradně žen a dívek, dnes je zřejmé, že se nevyhýbá ani mužům. Úzce souvisí s působením ženských pohlavních hormonů. Může se proto objevit už v pubertě, u žen se často zvýrazňuje v období těhotenství. Nepříznivý stav se zhoršuje užíváním hormonální antikoncepce nebo jiných hormonálních přípravků. Výsledný obraz celulitidy, tzv. pomerančová kůže, je dán vtahováním kožního povrchu zbytnělými vazivovými septy a současným protitlakem zvětšených tukových buněk. Změny podkožního tukového vaziva vznikají především v důsledku působení neodtransportovaných městnavých, zejména plazmatických proteinů v postižených tkáních. Jedinou kapilárou v těle schopnou vstřebat a transportovat proteiny z tkání je lymfatická kapilára. Je tedy zřejmé, že dobrý stav lymfatického systému a jeho dostatečná transportní kapacita jsou základní podmínkou úspěšné prevence a léčby celulitidy. Pozitivní ovlivnění lymfatického systému efektivně zajišťuje opakovaná odborně provedená lymfodrenáž, která zlepší "průtočnost" lymfatického řečiště a navodí fyziologické poměry v podkoží. Cílem je nastartovat lymfatický systém a zlepšit jeho funkčnost trvale.

 • postihuje i velmi mladé, štíhlé a sportující ženy, v současné době i muže
 • jde o chronický stav, charakterizovaný zpočátku pomalým rozvojem, ale později vždy s narůstající progresí
 • včas neléčená vede k nevratným degenerativním změnám podkožní tkáně
 • již vzniklou celulitidu nelze zcela odstranit, odborně vedená terapie však může zlepšit její estetický vzhled a zastavit jinak nevyhnutelné progresivní zhoršování

Redukci celulitidy lze podpořit užíváním (nikoli nadužíváním) vitamínů - vitamín C důležitý pro stimulaci syntézy kolagenu, ochranný vliv na propustnost cév a ochranu před poškozením oxidačním stresem, vitamín E (podílí se na destrukci fibrinu, má pozitivní vliv na kolagenní režim snižováním kyseliny mléčné ve svalech i v krvi, působí antioxidačně), skupina vitamínů B (podporují deaktivaci hormonů v játrech, vitamín B6 má vliv na zadržování vody v organismu).

DETOX aneb potraviny, které nám pomohou pročistit tělo, a proto bychom na ně neměli zapomínat:

Avokádo - je úžasný zdroj kvalitních nenasycených tuků, které pomáhají snižovat cholesterol a krevní tlak, dále pomáhá při onemocnění jater, ledvin a močových cest. Má velký obsah minerálů, hlavně draslíku, mědi, hořčíku a fosforu, z vitamínů je bohaté na vitamíny C, E, K, H, B3 a B5.

Brokolice - výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám. Svým složením je bohatá na vitamín C, beta-karoten (provitamín A), vitamín E, vitamín B1, kyselinu listovou (B9) a vitamín B2, z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je i na vlákninu.

Červená řepa - obsahuje v hojném množství betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Má účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Dále přispívá k posílení imunity, pomáhá z těla odstraňovat jedovaté látky, pročišťuje krev a pomáhá např. při mykózách. Je zdrojem draslíku, křemíku, kyseliny listové a vitamínů C a skupiny B.

Česnek - zvyšuje obranyschopnost organismu, podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu a snižuje tlak. Čistí cévy a ničí parazity ve střevech. Používá se jako přírodní antibiotikum a antiseptikum, účinkuje při nachlazení, chřipce a bolestech v krku. Působí proti nadýmání a kornatění tepen i antimykoticky. Je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód.

Dýňová semínka - obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, dále obsahují fytosteroly, které působí preventivně především proti kardiovaskulárním onemocněním. Mají vysoký obsah zinku, selenu, draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku a selenu. Obsahují také vitamíny E, A, D a vitamíny skupiny B.

Mandle - jsou zdrojem kvalitních rostlinných tuků, obsahují také hodně bílkovin, vlákniny, vápníku, hořčíku, draslíku, zinku, selenu, mědi, fosforu, vitamínu E, vitamínů skupiny B (biotinu, riboflavinu, niacinu), kyseliny listové, železa, antioxidantů a barviv. Jsou jediným zástupcem ořechů, které se v těle chovají zásadotvorně, tj. pomáhají nám snižovat překyselení organismu.

Mořské řasy - čistí organismus od toxických látek a zlepšují průchodnost cév. Jsou cenným zdrojem vápníku, zinku, hořčíku, železa, jodu, chromu i sodíku. Obsahují také vitamíny A, B2, B12.

Okurky - díky vysokému obsahu vody a vhodnému poměru draslíku a sodíku dokáží přirozeným způsobem odvodňovat organismus a tím i pročistit ledviny a orgány, které odvádějí moč z těla.

Zázvor - je považován za přírodní všelék, je znám pro své silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, zlepšuje trávení a pomáhá odbourávat tuk, má vliv na celkovou detoxikaci organismu, léčí potíže spojené se zažíváním a pomáhá i při snižování hladiny cholesterolu. Rozproudí krev. Pozor však na předávkování. Tak jako i u jiných léčivých rostlin platí, že je lze užívat jen s mírou, zázvoru se to týká dvojnásob.

Zelí - pročišťuje střeva, působí příznivě proti zácpě, má schopnost na sebe vázat těžké kovy usazené v trávicím traktu. Zároveň ochraňuje střevní sliznice a podílí se na udržení zdravé střevní flóry. Svým vysokým obsahem selenu pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Nejpříznivější vliv na naše zdraví má zelí kysané (tzv. pickles), více v tomto článku. Zelí je významným zdrojem vitamínu C, dále obsahuje vitamín K, E, vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové a pantotenové, betakaroten, z minerálů pak draslík, molybden, hořčík, železo, vápník a zinek.

Špenát - obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo dále vitamíny B, C, D, E a vitamín K. Lutein, betakaroten, zeaxanthin - antioxidanty, které zbavují tělo těžkých kovů, chrání naše tělo před volnými radikály. Prevence proti rakovině a jiných tzv. civilizačních chorob. Špenát je možné použít do salátu, na koláč, polévku, nebo jako náplň do palačinek, či zapracovat jen do těsta pro barevnost.

Dále zeleninové šťávy, zeleninovo-ovocné šťávy. Nejlepší možná varianta, jak sníst např. syrový špenát je právě domácí příprava zeleninových šťáv tzv. smoothie.

Kontraindikace lymfodrenáže - kdy je lymfodrenáž zakázaná

 • akutní bakteriální nebo virové onemocnění - streptokokové infekce, viróza, horečka
 • akutní cévní onemocnění
 • hnisavé kožní rány
 • rizikové těhotenství a těhotenství do 3. měsíce
 • neléčený vysoký krevní tlak
 • otoky z onemocnění srdce, jater, ledvin
 • zvýšená funkce štítné žlázy
 • zelený zákal
 • trombóza, záněty žil dolních končetin
 • veškerá zhoubná nádorová onemocnění

Klient je povinen hlásit možné kontraindikace před procedurou terapeutce.

WellSpa - moderní technologie

Nedávno se na trh dostala novinka z oblasti péče o zdraví a krásu americké společnosti Nu Skin - přístroj WellSpa z rodiny inovatiních technologií ageLOC. Společně s gelovými prostředky, které mají speciální složení, je úžasný v boji proti celulitidě, podporuje lymfatický systém a uvolňuje svaly. 

Jsem ráda, že svým klientům můžu ve Studiu FeelGood tuto inovativní péči nabídnout. Skvělé je, že WellSpa můžete používat i doma. Efektivních výsledků lze dosáhnout používáním jen třikrát týdně. Viditelné výsledky jsou garantovány po 12 týdnech. Přístroj pracuje na principu adaptovaného mikroproudu. Procedura je velmi příjemná.

Nabízím komplexní lymfatickou péči, která spojuje ošetření přístrojem WellSpa a přístrojovou lymfodrenáž, nebo samostatné ošetření přístrojem WellSpa. 

Šťavnatá pleť po masáži 

Další skvělou novinkou je od stejné firmy další produkt ze série ageLOC Boost. Společně se speciálním sérem dodá pleti během dvou minut jas, hydrataci, a to OKAMŽITĚ! 

Vytvořte si webové stránky zdarma!